Ülkemizde cinsel hayatı aktif olan her 10 kadından 8’i, her 10 erkekten 7’si, hayatının belli bir döneminde cinsel sorun yaşıyor.Bu yaşana cinsel sorunlar evliliğinizi ve sosyal hayatınızı nasıl etkiliyor?

Hayatınız Çekilmez Bir Hal Almasın

İlişkisel problemlerinizde olduğu gibi, cinsel sorunlar da tedavi edilmediği takdirde yaşam kalitenizi düşürmeye başlar ve benlik değerinizin azalmasına sebep olabilir. Uyku düzeni bozulabilir, yaşamdan tat alma düşebilir, konsantrasyon, odaklanma ve dikkatte azalmalar görülebilir. Bunların sonucunda da cinsel yaşamdaki problemler hayatın tüm alanına yansır ve hayatınız daha çekilmez bir hal alabilir.

İçinde bulunduğunuz sorunlar hayatı daha çekilmez hale getiriyor olabilir. Bu durum bir çok çiftin yaşamlarını ve ilişkilerini monotonlaştırıyor. Bunların sonucunda çiftimiz ilişkisel anlamda çıkmaza giriyorlar ve kimden yardım isteyeceklerini bilmiyorlar. Akıllara ilk gelen şey acaba anlaşamıyor muyuz? Boşanmak bizim için en iyisi mi? Aramızdaki aşk bitti mi? Gibi sorular oluyor.

Monotonlukta Boşanmak Çözüm Değil

Evliliğinizde ya da cinsel hayatınızda monotonluğunuz başlamış olabilir. Bunun için akıllara gelen ilk çözümlerden biridir boşanmak. Fakat evliliğinizi ve yatak odanızı nasıl canlandırabileceğiniz konusunda çözümler aramak ve üretmeye çalışmak evliliğinize, partnerinize ve size iyi gelebilir.

Evli olan ya da uzun süre birlikteliği olan çiftlerin monotonlaşmasında ki sebeplerden bir tanesi de cinselliğin eski heyecanını vermemesidir. Bunun sonucunda çiftlerden birinde ya da her ikisinde de cinsel isteksizlik oluşabilir. Çiftler cinsel isteksizlik ve cinsel sorunların kaynağının  genellikle partnerlerinin veya stresli yaşam koşullarının sebep olduğunu düşünürler. Her zaman öyle olmayabilir,  cinsellik için her zaman isteğe gerek yok. Doğru şeyler yapıldığında beden cinselliğe hazır olabilir.

Cinsellik kişinin istediğine bağlı bir durum olmayabilir. Çünkü bedeniniz sanki bir makine gibi “uygun mekan, uygun partner ve uygun uyarı” bir araya geldiği zaman cinselliğe hazır hale gelebilir.Cinsel birleşme için zaman, gün ya da saat belirlemeye gerek olmayabilir. Bu sayede cinsel hayatın monotonluğundan sıyrılıp daha renkli bir hayata sahip olabilirsiniz.

Her Zaman Karşıdan Beklemeyin!

Kendinizi cinselliğe hazır hissetmeniz, cinselliği başlatmanızı ve sevişmenizi kolaylaştırır.Her zaman karşı taraftan beklemeyin. Özellikle toplumumuzda cinselliği çoğunlukla erkekler başlatır gibi bir algı var. Fakat bu tamamen yanlıştır. Erkekler kadar kadınlar da talep edip, onlar kadar haz alabilirler.

 

Peki İlişkinin Monotonluğu Nasıl Kırabilirim?

Bunun için sizlere bir kaç küçük önerim olacak.

İlişkinizi canlandırmak için pahalı sürprizlere, reklam panolarına yazılan kocaman seni seviyorum ilanlarına ihtiyacınız yok. Ufak jestler ya da kısa seyahatler size birbirinize daha çok bağlayıp unuttuğunuz duyguları geri getirmeye yardımcı olabilir.

Çok pahalı olmayan, fakat beklenmedik zamanlarda verilen hediyeler ilişkinizi canlandırmaya yönelik pozitif bir etkisi olabilir.

İletişiminizin kuvvetlenmesi için ise günde yalnızca birbirinize ayıracağınız telefonsuz ya da televizyonsuz 1 saat ilişkinize çok iyi gelebilir.

 

Bugünü atlatmak için gereken her şeye sahipsiniz. Terfi edeceksiniz ya da evde ailenizle ilgili problemleriniz var, veya bugün kendinizi kötü hissediyorsunuz ve pes etmeyi düşünüyorsunuz. Bu ve buna benzer durumlarda sabah uyandığınızda kendinize, bugünü atlatmak için gereken her şeye sahip olduğunuzu söyleyin ve karşınıza çıkan görevleri başarıyla yerine getirin. Sakin olun ve düşüncelerinizi basit adımları başarmaya odaklayın.

 

Evlilik ve ilişki problemlerinde hangi aşamada profesyonel yardım almak gerekir?

 

Evlilikte ya da ilişkilerde çıkan krizlerin ve problemlerin temeline bakıldığında evlilik ve ilişki anlamında yeterli bilgiye sahip olmadığımız görülüyor.

Doğru bilgi ve iletişim ile birlikte eşler arası uyum da dahil olduğunda aşılamayacak problem kalmaz. Eşler arası iletişimde doğru yöntemlerin neler olabileceği ve bunların nasıl kullanılacağı, eşlerin kişilik yapısının ve iletişim tarzlarının tespit edilmesine bağlıdır. Bunları da en iyi şekilde yapacak olan bir uzmandır.Aile terapisi denilince akla sadece sorun olduğunda çözüm üretmek gelmemeli. Aileye rehberlik ederek muhtemel sorunların çıkmasını engellemek de aile terapisi ya da danışmanlığı içindedir. Aile terapisinin bilimsel adı çift terapisidir ve sadece eşlerden biriyle olmaz.

Eşler arası iletişimde de bir doğruyu farklı şekillerde söyleyebilmeyi başarmak gerekir.

İnanmak Başarmanı Yarısıdır!

Yalnızca sizin içinizde güçlü bir iyileşme isteği ve buna inancınız var ise, terapistinizin durumu değiştirmek adına atacağı adımlara büyük oranda katkıda bulunacaksınız demektir.

Şunu unutmayın ki, inandığınızda başarı gelecektir. Cinsel terapide de, çift terapisinde ya da bireysel terapide başarının sırrı danışanların yaşam koşullarını ve kendi zihinlerinin terapi için hazır olmasıdır.

Hiç bir problem kader değildir ve bir çoğunun tedavisi vardır.