Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel terapi; cinsellik alanında cinsel ve ruhsal sağlığın korumasını ve geliştirmesini sağlayan ve bunu amaçlayan bir tekniktir. Cinsel problemleri olan ve bu problemlerle baş etme gücünü kendinde bulamayan ya da bu konuda yetersiz kalan kişilere cinsel terapi konusunda uzman kişilerin uyguladığı bir çeşit bilişsel davranışcı terapi türüdür.

Cinsel Terapist Kimdir?

Cinsellik ve cinsel problemler konusunda eğitim almış, psikolog veya psikiyatristlerdir.

“Cinsel sorunlarınızın tespiti fizyolojik mi, psikolojik mi?”  buna en iyi karar verecek olan kişi cinsel terapistinizdir. Çoğu zaman, ilaca gerek kalmadan, psiko eğitim dediğimiz cinsel terapi seansları ile hem kadının hem de erkeğin cinsel sorunları giderilebilmekte ve evliliğe dair temel sorun ortadan kalkmaktadır.

Cinsel problemler ülkemizde çoğu zaman konuşulamayan, utanılan ve çekinilen bir konu olmuştur. Oysa cinsel sorunlar kalp yada şeker rahatsızlığı kadar ciddi bir konudur. Tedavi edilmediği takdirde  kişinin tüm hayatını etkilemektedir. Öyle ki evlilikler sonlanmakta ve aileler dağılmaktadır.

Her ciddi sağlık sorununda olduğu gibi bu konuda da profesyonel yardım almak problemlerinizi ortadan kaldırabilir.

İnsan Neden Cinsel Sorun Yaşar?

Toplumumuzda cinsel sorunların altında yatan en büyük neden; cinsel bilgi, beceri ve tecrübe yoksunluğudur. Bu konuda yapabileceğiniz en iyi şey kendinizi iyi eğitmektir. Sağlıklı ve doğru kaynaklara ulaşarak ya da cinsel terapistlerden yardım alarak hem kendiniz için hem de gelecek nesillerde sağlıklı bireyler yetişmesinde katkı sağlayabiliriz.

Bir diğer neden ise, çevresel faktörlerdir. Çevreden, internetten ve sosyal medyadan edindiğimiz bilgilere tam olarak güvenemeyiz. Anlatılan efsaneleşmiş ilk gece hikayeleri veya abartılan performans öyküleri sizin gelecekteki ya da şu anki cinsel hayatınızı olumsuz etkileyebilir.

Korkularınızı ve Sorunlarınızı Halı Altına Süpürmeyin!

Cinsel sorunlarda yapılan en büyük hatalardan bir diğeri ise sorunu yok saymaktır. Problemin varlığının farkında olup, sorunu gidermek için neler yapılmalı bunun üzerine gidilebilir.Unutmayın, her problemin bir çözüm yolu olduğu gibi cinsel sorunlarınızın da çözüm yolu elbette ki vardır. Sorunlarınızı halı altına süpürmek yerine, çözüm arayışına giderek daha sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir hayata sahip olabilirsiniz.

 

Aşk En İyi Afrozdizyaktir!

Aşk kesinlikle gerekli değilken, düşmanlık, reddedilme ve partnerin cinsel yaşam korkusu, cinsel işlevinizin üzerinde son derece yıkıcı olabilir. Aslında, cinsel sorunları için yardım isteyen partnerler arasında düşmanca ilişki var ise, sürecin sağlıklı işleyişi engellenmiş olur.

Partnerler arasındaki sevgi hissi, cinsel birlikteliğinizi en üst seviyede yaşamaya yardımcı olur. Cinsel terapide, çözüm sürecindeki en önemli etkenlerden biri çiftler arasındaki gerçek sevgi bağıdır. Eğer çift birbirini gerçekten seviyorsa, birbirine bağlıysa ve karşılıklı duygular besliyorsa, bu durumda çözüm için her şey uygundur.En zorlu sorunlar bile, gerçek sevgi bağının varlığı ile aşılabilir.

Cinsel tedavi aşk yaratmaz. Sadece aşkı yaşamanıza engel olan sorunları ortadan kaldırmanıza yardımcı olur.

 

Psikolog Sena Sabanoğlu