Cinsel Terapi

cinsel terapi

Cinsel terapi, çiftlerin ya da bireylerin cinsel yaşamlarıyla ilgili yaşadıkları problemleri çözüme kavuşturmak için Psikolog ile danışan arasında gerçekleştirilen terapi yöntemidir. Cinsel işlev bozukluklarının tedavisini sağlayan bu terapi yöntemi, kişiye özel ve yapılandırılmış yöntemdir. Üstelik tedavi amacının dışında çiftlere ya da bireylere cinsellikle alakalı psiko-eğitim vermeyi de amaçlamaktadır.

Bireylerin davranışları, tutumları ya da cinsel hayatları zaman zaman ruhsal, fiziksel ve sosyal şartlar nedeniyle olumsuz yönde etkilenir. Bu kapsamda ortaya çıkan sorunların büyük çoğunluğu bu gibi faktörlerle beraber çift arasındaki etkileşimden kaynaklanır. Bu nedenle ilişkilerde yaşanan cinsellikle alakalı sorunların tedavisi de bu faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Cinsel terapi almak üzere alanında Uzman Psikolog’a başvuran çiftlerde bireysel olarak da görüşmeler gerçekleştirilir. Böylelikle sorunun kaynağı kolaylıkla tespit edilir.

Terapide görüşmeler tek tek yapıldığı gibi çift olarak da yapılabilmektedir. Bu karar uzman tarafından verilirken, çiftler arasındaki sorunlar bu kararın verilmesinde etkili bir faktördür. 

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel terapi, cinsel yaşamında çeşitli problemlerle karşılaşan birey ya da çiftler için uygulanan bir çeşit terapi yöntemi olarak tanımlanır. Uzman Psikolog tarafından sağlanan bu cinsel terapi, konuşma yoluyla bireyin ya da çiftlerin yaşadığı sorunun kaynağını tespit edilir, çözüm elde etmeye çalışılır.

Cinsel terapide öncelik verilen konu, bireyleri ve çiftleri bu alanda eğitmektir. Bununla beraber cinsellik sorunlarına neden olan faktörler öğrenilir. Sorunun kaynağının fiziksel, tıbbi ya da biyolojik faktöre dayanması durumunda bireyin üroloji, kadın doğum ya da bu gibi ilgili bölümlere yönlendirilmesi sağlanır. Böylelikle ilaç tedavisi ya da farklı bir tedavi yöntemi uygulanarak sağlığına kavuşması sağlanır. Fakat sorunun tıbbi ve biyolojik olmakla beraber ağırlaşmış durumda olması halindeyse cinsel terapi desteğine de ihtiyaç duyulur. Ancak bu alanda uzmanlık edinmiş olan sadece Psikologlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

“Birbirine bağlılık olmadan hayat hiçbir anlam ifade etmez. Birbirimize ihtiyacımız var ve bunu ne kadar çabuk öğrenirsek, hepimiz için o kadar iyi.” –Erik Erikson

Cinsel Terapi 1

Hangi Durumlarda Cinsel Terapi Alınmalı?

Cinsel terapi gerektiren durumların birkaçına şu şekilde örnek gösterebiliriz:

 • Cinsel istek farklılığı,
 • Sertleşme sorunu,
 • Vajinismus,
 • Cinsel isteksizlik,
 • Erken boşalma,
 • Geç boşalma,
 • Hiperseksüel bozukluk,
 • Kadınlarda orgazm bozukluğu,
 • Erkeklerde düşük cinsel istek bozukluğu,
 • Kadınlarda cinsel ilgi ya da uyarılma bozukluğu,
 • Disparoni,
 • Kullanılan madde ya da ilacın neden olduğu cinsel istek bozukluğu gibi durumlar, cinsel terapiyi gerektiren durumlar arasında yer alır.

Cinsel Terapinin Amacı Nedir?

Alanında Uzman Psikolog tarafından yürütülen cinsel terapinin öncelikli amacı bireylere konuyla alakalı olarak bir çeşit öğretide bulunmaktır. Bunun dışında;

 • Danışanların sorunlarına yönelik olarak özel bir terapi programı hazırlamak,
 • Bireylerin beden ve zihinde hareket halindeki duyguları, fanteziyi ve heyecanı oluşturan mekanizmayı tanımasını sağlamak,
 • Cinsel işlev bozukluğuna neden olan sorunu tespit ederek sorunun nasıl üstesinden gelinebileceğini öğretmek,
 • Çiftlerin cinsel yaşantısını daha iyi bir hale getirmek, birbirilerini bu anlamda tanımalarını ve anlamalarını sağlamak,
 • Cinsel hayatı olumsuz olarak etkileyen psikolojik sorunları çözüme kavuşturmak ya da etkilerini en aza indirgemek bu terapinin amaçlarından bazılarıdır.

Cinsel Terapi Nasıl Yapılır?

Cinsel terapi yalnızca bu alanda eğitim almış Uzman Psikologlar tarafından gerçekleştirilir. Hem bireysel hem de çift halinde yapılan seanslar yüz yüze ve online olarak gerçekleştirebilir. Psikologu ile farklı şehirde yaşayan ya da çeşitli nedenlerden ötürü yüz yüze görüşmeye katılamayan kişilerle online cinsel terapi gerçekleştirilir.

Terapiler Kaç Seans Sürer?

Cinsel terapiyle alakalı merak edilen bir diğer konu ise terapinin kaç seans sürdüğüdür. Cinsel terapi seans sayısı danışana göre değişiklik göstermektedir. Kimi danışanlar çift olarak katıldığından çiftleri öncelikle tek tek dinlemek ve sonrasında beraber dinlemek gerekebilir. Bu durumda terapi süresi uzayabilmektedir. Ayrıca cinsel işlev bozukluğunun türü de yine tedavi sürecini etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Cinsel terapi 2
Size Yardımcı
Olmamızı İster misiniz?

Bizimle iletişime geçerek psikoterapi seanslarımız hakkında detaylı bilgi alabilir, psikolog randevunuzu kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Sena hanıma 6 aydır panik atak sorunum için gidiyorum. İlk güne göre çok daha iyi durumdayım her duruma panikleme olayını aştım hemde hiç ilaç kullanmadan.

yorum k
T*** Y***

Sağolsun Psikolog Sena Sabanoğlu sayesinde aşırı iddaa oynama hastalığımdan kurtuldum aldığım aylıklar hep iddaa’ya gidiyordu kredi kartlarına borçlar kabarmıştı. Bu tür sorunlarda profesyonel destek almak en kesin tedavi yöntemi.

yorum e
G*** A***

Huzur dolu bir ortam. Sena hanım sağolsun bir çok sorunuma müthiş destek oldu kendisinden destek almasaydım belki bu sorunları bu kadar rahat atlatamazdım.

yorum e
S*** A***
Cinsel terapi 2

Psikoterapi Seanslarımız Hakkında Ayrıntılı Bilgi Almak İçin Arayabilirsiniz.